Religie w Wietnamie

Zastanawiasz się jaka religia obowiązuje w Wietnamie? Chciałbyś wiedzieć których wyznawców jest najwięcej? Jeśli Twoja odpowiedź na obydwa pytania brzmi tak, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. Znajdziesz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania związane z tematem Wietnam religia.

Jakie religie występują w Wietnamie?

W Wietnamie dużo ludzi przynależy do więcej niż jednej religii, ponieważ wyznawanie jednej nie wyklucza równoczesnego wyznawania innej. Wyjątkiem w tej kwestii jest chrześcijaństwo. Około 50% procent mieszkańców tego kraju jest wyznawcami buddyzmu. Kult Buddy przywędrował tutaj z Cejlonu oraz Chin. Buddyzm wietnamski stawia na społeczny wymiar człowieka. Człowiek jest tu indywidualną jednostką stanowiącą element wspólnoty. Kolejną wiarą występującą w Wietnamie jest animizm. Jej wyznawcy wierzę, że we wszystkich rzeczach, a także zjawiskach mieszkają duchy, że wszystko w przyrodzie posiada swoją duszę. Będąc w Wietnamie, spotkamy się również z wyznawcami taoizmu (znany również jako daoizm), którzy uważają, że człowiek powinien dążyć do uzyskania harmonii ze wszechświatem. Taoiści zajmują się zaklinaniem demonów, magią i astrologią. Ta religia koncentruje się również na szukaniu szczęścia i długowieczności. Następną religią jest hinduizm, w którym najważniejsze jest medytowanie nad duchowością człowieka. Nie ma to żadnego głównego bóstwa, ani ksiąg. Ważną częścią religii wietnamskiej jest konfucjanizm. Tutaj podstawą jest kult przodków oraz rodzina jako struktura idealnego państwa. W Wietnamie można również spotkać się z chrześcijanami z podziałem na katolików i ewangelików. W tym kraju jedną z religii jest islam. Co ciekawe wietnamski islam jest nieco zmieniony, na przykład odmawianie pięciu obowiązkowych modlitw praktykuje się tylko w piątki, a 30 – dniowy ramadan jest ograniczony do 3 dni.
Jak widać, religie w Wietnamie mieszają się ze sobą. Warto jednak wspomnieć, że nigdy nie było tu żadnych wojen religijnych czy prześladowań innowierców. Jest to zdecydowanie powód do dumy, wiedząc, jak różnorodna jest religia w tym kraju.