Czym jest poczucie wartości?

W dzisiejszych czasach coraz więcej ludzi ma problemy z akceptacją siebie, a szczególnie swojego wyglądu. Tyczy się to obecnie nie tylko dorosłych, ale także dzieci. Media kreują szczupłe i pewne siebie osoby. Dlatego też osoby, które są nieśmiałe i mają trochę więcej ciała mogą mieć problemy z samoakceptacją. Niniejszy artykuł ma za zadanie przedstawić jak wzmocnić poczucie wartości u dziecka.

Poczucie wartości u dzieci

Czym w ogóle jest poczucie własnej wartości? Poczucie własnej wartości to zestaw przekonań na swój temat, w tym poczucie własnej wartości. Powinien być niezależny od twojej samooceny. Widać to w postawach wobec innych ludzi, a także reakcjach na trudne i zrelaksowane codzienne sytuacje. Zmieni się w życiu człowieka, czasami drastycznie. Wspiera pomyślną realizację (choć nie jest warunkiem osiągnięcia sukcesu). Bez poczucia własnej wartości dzieciom trudno jest się rozwijać, wyznaczać cele, realizować swoje życzenia i realizować marzenia. Bez poczucia własnej wartości trudno być szczęśliwym. Dzieci powinny dorastać, by wierzyć, że są piękne i wyjątkowe. Informacje, które otrzymują werbalnie i niewerbalnie, powinny opierać się na informacjach wyrażających miłość, sympatię, wsparcie, szacunek dla autonomii i prawo do przeżywania własnych emocji. Postawy rodziców i innych dorosłych w środowisku dzieci powinny być wzorem do naśladowania w kształtowaniu ich postaw.

Może nie każdy sobie zdaje sprawę, ale rodzice mają bardzo duży wpływ na poczucie wartości swojego dziecka. Wzmacniają lub osłabiają je każdego dnia. To on nich dużo właśnie zależy, jak dziecko będzie to postrzegać. Dziecko bardzo chłonie różnego rodzaju komunikaty. Zwłaszcza ze strony najbliższych. W ten sposób jest w stanie zbudować swoje poczucie wartości. Ważne jest powtarzanie swojemu dziecku tego, że jest kochane i ważne nawet podczas, gdy nie jesteśmy w stanie zaakceptować jego niektórych zachowań. Zwłaszcza gry rozrabia i robi coś złego. Nie możemy pokazać, że jesteśmy zawiedzeni, bo w końcu każdy czy to dziecko czy dorosły ma prawo popełniać błędy. Ważne, aby dziecko uczyło się na swoich błędach. Akceptując to wszystko, pokazujemy dziecku, że jest wspierane przez nas. Dzięki czemu znacznie łatwiej będzie sobie radzić z różnymi wyzwaniami. Nie ważne czy wygra czy przegra. Zawsze powinniśmy mówić, że jesteśmy z niego dumni. Warto też tłumaczyć, że nie zawsze będą wygrywać. Dzięki temu ochronimy je przed mocnym przeżywaniem porażek. A co najważniejsze przed łączeniem samooceny z poczuciem wartości. Dodatkowo, aby wzmocnić poczucie wartości dziecka nie możemy porównywać na przykład jego ocen z ocenami rodzeństwa i krytykowanie go za to, że poszło mu gorzej. Ponadto jest kilka zasad, które pomogą wzmocnić poczucie wartości u dziecka. Oto kilka z nich:

1.Kochaj pomimo.
2. Komunikuj o swojej bezwarunkowej miłości.
3. Doceniaj wysiłki, ale nie chwal ponad miarę.
4. Pozwól na wyrażanie emocji i nazywaj swoje.
5. Nie porównuj.
6 Bądź uważny.
7 Akceptuj.
8 Pozwól podejmować decyzje.
9. Szanuj wybory .
10. Pogódź się z tym, że są rzeczy, na które nie masz wpływu.

Warto wspierać swoje dziecko w każdym momencie. Dzięki temu dziecko poczuje się kochane i akceptowane przez rodzinę.