Teorie spiskowe wokół wielkich koncernów

Istnieje wiele teorii spiskowych o tym, że największe koncerny technologiczne świata zamierzają pokonać rządy narodowe i przejąć kontrolę nad światem. Przeanalizujmy zatem jakie są największe i najbardziej znane z tych teorii spiskowych.

Bill Gates i szczepionki

Popularna internetowa teoria spiskowa głosi, że fundacja Billa Gatesa tak naprawdę poprzez szczepionki chce wszczepiać ludziom chipy, aby później ich kontrolować. Kontrowersyjnym jest to, że fundacja opiera się na majątku milionera i tak naprawdę pomaga mu generować jeszcze większe przychody poprzez sprzedaż szczepionek za pomocą rządowych programów pomocy humanitarnej. Również skupienie tak dużej wiedzy i sprawczości medycznej w rękach milionera budzi niepokój wielu internautów.

Czy tak jest naprawdę, że Bill Gates chce chipować ludzi? Trudno powiedzieć, być może jest po prostu tak, że wiele osób po prostu zazdrości mu majątku i po prostu czego by z nim nie robił, to byłoby podejrzane. W zasadzie można stwierdzić, że samo operowanie tak dużym majątkiem budzi nieufność samo w sobie.

Wspólna waluta dla całego świata

Inna teoria spiskowa głosi, że kraje i korporacje planują wprowadzenie jednej światowej waluty dla wszystkich krajów na świecie. Tą walutą podobno ma być bitcoin i łączy się to z motywem chipowania. Wtedy płatności odbywałyby się tylko za pośrednictwem Internetu, a więc tym samym byłyby zawsze widoczne dla rządów i korporacji. Oczywistym jest, że największe koncerny technologiczne świata mogłyby na takim rozwiązaniu tylko skorzystać, zaś rządy mogłyby już bez żadnych przeszkód obserwować swoich obywateli.

Czy taki scenariusz jest możliwy? Takie historie zaczęły się mnożyć po wprowadzeniu Euro przez Unię Europejską oraz po tym, jak bitcoin zdobył większą popularność. Osobiście uważam, że te sytuacje są interpretowane trochę na wyrost.

Zawsze potęga i władza budzą nieufność i sprawiają, że inni szukają w tym podstępu. Nie chodzi mi o to, żeby usprawiedliwiać rządy i korporacje, tylko o to, żeby spojrzeć na sprawę na chłodno, bez zbędnej paniki.