Na co trzeba zaszczepić psa?

Bycie opiekunem psa wiąże się nie tylko z przyjemnościami ale także z wieloma obowiązkami. Aby odpowiednio zadbać o swojego pupila, należy zwrócić szczególną uwagę na profilaktykę. Do najważniejszych zadań profilaktycznych w pierwszych tygodniach życia psa są szczepienia. Mimo, że zgodnie z prawem polski, do obowiązkowych zalicza się jedynie szczepienie przeciw wściekliźnie, warto również zaszczepić psa przed innymi groźnymi chorobami zakaźnymi, których konsekwencje mogą prowadzić nawet do śmierci zwierzęcia.

Jakie szczepienia dla psa?

Jeżeli chodzi o dodatkowe szczepienia psa, wiele zależy od tego, co doradzi nam lekarz weterynarii. Bierze on pod uwagę tryb życia psa, miejsce zamieszkania, czy pies będzie spędzał większość czasu na smyczy, czy jednak będzie wolny pod kątem odwiedzanych miejsc.

Wszystkie szczenięta powinny przejść przez podstawowy pakiet szczepień. Pierwsze szczepionki podaje się między 5 a 6 tygodniem życia psa, następne między 8 a 9 tygodniem. Ostatnie szczepienie powinno przypaść na okres między 12 a 13 tygodniem życia psa. Choroby na które pies będzie w tym czasie szczepiony to: nosówka, parwowiroza, choroba Rubartha.