Osada w Biskupinie

Uważa się nie bez powodu, że odkrycie osady w Biskupinie w roku 1933 należało do jednych z najważniejszych odkryć archeologicznych w tej części Europy. Ta niewielka wieś znajdująca się w województwie kujawsko-pomorskim zyskała sławę na jaką nie mogłaby liczyć, gdyby w sposób zupełnie przypadkowy nie doszło do odkrycia. Historia zaczęła się zupełnie niepozornie, ponieważ od niewielkich odkryć przedmiotów niewiadomego pochodzenia, do których nie przywiązywano zbyt dużej wagi. Mieszkańcy bezustannie natrafiali na tego typu przedmioty, które prawdopodobnie były częścią pozostałości. Dopiero interwencja najmłodszych mieszkańców wsi miała zmienić oblicze tego miejsca raz na zawsze.

 

To właśnie dzieci postanowiły podzielić się informacjami o znaleziskach rodziców ze swoim nauczycielem Walentym Szwejcarem. Zaintrygowany sytuacją i przeczuwający, że za drobnymi znaleziskami może kryć się coś poważniejszego, postanowił czym prędzej nagłośnić sprawę i skierować zainteresowanie archeologów na niepozorną wieś. W 1933 roku w Biskupinie prowadzone były intensywne prace melioracyjnp-irygacyjne, które poskutkowały znacznym obniżeniem się wód w Jeziorze Biskupińskim. Właśnie wtedy odkryto elementy starożytnej osady. Już w następnym roku na miejscu zjawili się eksperci, którzy do dyspozycji mieli kilkuset mężczyzn pomagających przy pracach. Te niestety zostały przerwane wraz z wybuchem II Wojny Światowej i zniweczone przez nazistów, którzy nie odkryli na miejscu tego, czego oczekiwali. Po wojnie prace zostały wznowione, a w kolejnych latach na miejscu powstało muzeum oraz obóz archeologiczny dla studentów.

Co można zobaczyć w Biskupinie?

Biskupin rezerwat archeologiczny to jedyne w swoim rodzaju miejsce, w którym można podziwiać pozostałości osady powstałej jeszcze w neolicie. Do najważniejszych eksponatów należą domostwa rolników. Uważa się, że cała osada dotyczy kultury łużyckiej, choć w tej kwestii wciąż nie osiągnięto ostatecznego porozumienia. Ustalono, że w osadzie mieściło się aż 106 domów, a każde z nich mierzyło sobie 10 metrów długości oraz 8 metrów szerokości.