Jazda rowerem-przepisy

Rowerzyści to osoby przemieszczające się za pomocą roweru, stanowią oni integralną część całego ruchu drogowego, będąc pełnoprawnymi uczestnikami. Tak samo jak innych uczestników, rowerzystów obowiązują zasady i obowiązki. Są one ujęte w Kodeksie ruchu drogowego. Przepisy dotyczące jazdy rowerem są szczególności wyróżnione w tym kodeksie, a każdy z rowerzystów jest zobowiązany do ich przestrzegania. Nie przestrzeganie tych zasad może skutkować karami pieniężnymi, a także bardziej przykrymi sprawami, takimi jak na przykład wypadki drogowe, potrącenia lub niebezpieczne sytuacje ze strony kierujących samochodami.

Przepisy ruchu drogowego dotyczące jazdy rowerem są zazwyczaj oczywiste i poznaje się je już w szkole podstawowej podczas wyrabiania karty rowerowej. Istnieją także zasady, o których można nie wiedzieć, ponieważ nie są one tak oczywiste i często spotykane na drodze. Warto jednak z nimi się zapoznać, ponieważ nigdy nie wiemy co spotka nas na drodze.

Rowerzyści często nie wiedzą o tym iż na drodze rowerowej może przebywać pieszy. Dzieje się tak, ponieważ w pobliżu może nie znajdować się chodnik, a wtedy pieszy może korzystać z drogi rowerowej, pamiętając jednak o tym że ma obowiązek ustąpić miejsca rowerowi. Inna zasada dotyczy sytuacji, kiedy to rowerzysta ma prawo do przekroczenia drogi poza przejściem dla pieszych. Jest to możliwe w przypadku, kiedy w pobliżu 100 metrów nie znajduje się w wyznaczone miejsce dla pieszych.