Jak wyegzekwować alimenty

Każdy z rodziców ma obowiązek do utrzymywania wspólnych dzieci. Małżonkowie, którzy po rozwodzie lub rozstaniu unikają płacenia na dzieci, łamią prawo. Jak wyegzekwować alimenty od drugiego rodzica?
Jeśli nie wiemy jak uzyskać alimenty, powinniśmy w pierwszej kolejności udać się do komornika. Komornik da nam wniosek o wszczęcie postępowania. Będziemy musieli przygotować postanowienie sądu, pesele dzieci oraz udzielić informacji od kiedy alimenty nie były płacone.

 

Kiedy komornik nie będzie w stanie ściągnąć należności, możemy zwrócić się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Gdy mamy wątpliwości jak uzyskać alimenty, pracownik socjalny wyjaśni nam zasady przyznawania alimentów z Funduszu.
Jak wyegzekwować alimenty od osoby przebywającej za granicą? Procedury są podobne, ale liczmy się z tym, że mogą potrwać dłużej.
Zdarza się, że dłużnik pracuje na czarno, aby uniknąć płacenia. W takiej sytuacji często jesteśmy bezradni. Jak uzyskać alimenty od takiego rodzica, szczególnie wtedy, gdy wypłatę dostaje do ręki? Jedynym wyjściem może być zgłoszenie sprawy do Urzędu Skarbowego.

Prawo coraz bardziej restrykcyjnie podchodzi do alimenciarzy. Kary więzienia nie są rzadkością.
Kwestia tego jak wyegzekwować alimenty jest często bardzo problematyczna i zagmatwana. Państwo nie płaci alimentów, kiedy dochód przekracza wymagany próg. Wtedy rodzic zmuszony jest do samodzielnego utrzymania dzieci.
Jeśli chcemy uzyskać alimenty, możemy zasięgnąć bezpłatnej porady. W wielu sądach udzielana jest pomoc w wypełnianiu wniosków. Pracownicy udzielą instrukcji jakie działania należy podjąć i do jakich instytucji się zgłosić.