Czym jest IP adres?

Osoby obeznane z internetową terminologią dobrze wiedzą, czym jest adres IP – pojęcie, na które często można się natknąć podczas surfowania po sieci. Jeśli jesteś jedną z tych osób – nic nowego nie dowiesz się z poniższego tekstu. Jeśli nie – czytaj dalej.

Mój IP adres – czyli co?

Adres IP to inaczej numer, który pozwala na zlokalizowanie komputera bądź innego urządzenia podłączonego do sieci internetowej. Nadawany jest w momencie podłączenia do sieci, jest więc zmienny, a nie na stałe przypisany o konkretnego urządzenia. Adresy IP są unikatowe i nadawane są w sieciach posługujących się protokołem komunikacyjny IP. Protokół ten to ustalone odgórnie reguły, których przestrzegać muszą urządzenia, aby mogły nawiązywać między sobą łączność i wymieniać dane.

Jak sprawdzić adres IP?

Jest wiele sposobów na to, aby sprawdzić adres IP, który jest aktualnie przypisany do naszego komputera. Najprostszym z nim jest z pewnością skorzystanie z jednej z wielu stron dostępnych w Internecie, który ujawniają taką informacje, jednocześnie nie wymagając od użytkownika żadnych dodatkowych działań czy informacji. Dostępnych jest też wiele aplikacji, które udzielają informacji o adresie IP i posiadają szereg dodatkowych funkcji.