Strażnica zmienia nazwę:

Z dniem 13 maja 2014 roku przestała funkcjonować nazwa Związku: „STRAŻNICA - Towarzystwo Biblijne i Traktatowe, Zarejestrowany Związek Wyznania Świadków Jehowy w Polsce"

W to miejsce za pomocą nowo zaakceptowanego statutu wprowadzono nazwę: "ŚWIADKOWIE JEHOWY W POLSCE"

Czytaj dalej


Do pobraniaAustralia: świadkowie Jehowy ukrywali przypadki pedofilii. Ponad tysiąc takich spraw

W Australii trwa rządowe śledztwo w sprawie ukrywania przez miejscowy Zbór Świadków Jehowy ponad 1000 przypadków seksualnego wykorzystywania dzieci w okresie 60 lat - pisze agencja Reutera.

CZYTAJ DALEJ - wp.pl

CZYTAJ DALEJ - Gazeta Wyborcza

 Czytaj też: Świadkowie Jehowy wobec pedofilii


 Strażnica przegrywa w NSA batalię o ochronę danych osobowych

Jacek Zahorski                                                                                                                                       Głogów, dnia 22 kwietnia 2015 roku

W dniu 21 kwietnia 2015 roku na posiedzeniu Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie została oddalona skarga kasacyjna,  wniesiona przez związek wyznaniowy "Strażnica - Towarzystwo Biblijne i Traktatowe. Związek wyznania Świadkowie Jehowy w Polsce" (obecnie związek wyznania Świadkowie Jehowy w Polsce), do wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie w sprawie o ochronę danych osobowych, która toczy się już od maja 2013 roku.

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie w tej sprawie jest prawomocny i nie podlega zaskarżeniu.
Sygnatura akt: II SA/Wa 294/13

Dzięki oddaleniu skargi kasacyjnej GIODO został zobowiązany do właściwego zajęcia się sprawą związaną z przetwarzaniem wrażliwych danych osobowych, które są tworzone  przez Komitety Sądownicze powoływane przez starszych zboru, oraz niewłaściwego ich przechowywania. Do tej pory treść formularzy S-77 sporządzanych przez komitety sądownicze była tajemnicą i osoby wykluczone z tej społeczności nie miały do nich dostępu. Wyrok NSA odrzucający kasację Strażnicy daje nadzieje tysiącom osób wykluczonych na wgląd do tych dokumentów oraz usunięcie tych danych.

Patronat nad całością postępowania sprawowało Stowarzyszenie "Wyzwoleni"

http://wyzwoleni.ucoz.pl/_nw/0/74320282.pngPomocy prawnej na zasadzie pro bono udzieliła nam kancelaria prawna, mec. Jacka Świecy z Warszawy.  Z wielką przyjemnością informujemy, że Pan Mecenas Jacek Świeca, Partner Zarządzający Kancelarii Prawnej "Świeca i Wspólnicy" Sp. k, został nominowany do nagrody Prawnik Pro Bono!

CZYTAJ DALEJ


swiadkowiejehowywpolsce.org

Jacek Zahorski                                                                                                                                       Głogów, dnia 11 kwietnia 2015 roku

W dniu dzisiejszym uruchomione zostało nowe forum poświęcone świadkom Jehowy. Adres forum:  swiadkowiejehowywpolsce.org

Tematy są podzielone wedlug grup: byli, obecni, przyszli świadkowie Jehowy. Jest również miejsce dla innych religii, ateizmu, a także kącik towarzyski.

Zapraszam! swiadkowiejehowywpolsce.org


Porównanie nauk świadków Jehowy

Nowa książka do pobrania                                               NOWOŚĆ

                                                                                                                                Opublikowano: Głogów, dnia 28 lutego 2015 roku

Autor: Włodzimierz Bednarski                    

Organizacja świadków Jehowy, czyli Towarzystwo Strażnica założone w roku 1881 w Stanach Zjednoczonych, diametralnie zmieniała i nadal zmienia swoje nauki, które rzekomo pochodzą z nieomylnej Biblii. Jak zauważyliśmy, wraz z Szymonem Matusiakiem, w naszej książce pt. Zmienne nauki Świadków Jehowy (2012), nie da się zebrać w jednej publikacji wszystkich korekt doktrynalnych Towarzystwa Strażnica, choć sami przedstawiliśmy setki takich zmian. Jest ich tak wiele, że przekracza to tym bardziej ramy tego nieobszernego opracowania. Tym niemniej wybrane zostały dla tej książki najistotniejsze kwestie dotyczące skrajnych zmian w naukach świadków Jehowy. Poprzez fotokopie z publikacji Towarzystwa Strażnica przedstawiamy na sąsiednich stronach przykłady różnych zmieniających się wierzeń tej organizacji. I nie chodzi nam o jakieś drobne korekty doktrynalne, ale o istotne zmiany, które mają wpływ na zachowania i wiarę członków tej organizacji.

CZYTAJ DALEJ - nowa książka

 


DAWID KONTRA GOLIAT - ciąg dalszy

Jacek Zahorski                                                                                                                                         Głogów, dnia 22 lutego 2015 roku

 

W dniu 2 kwietnia br, o godzinie 9:00, w Sądzie Okręgowym w Legnicy odbędzie się kolejna rozprawa z powództwa pani Danuty Kubik w sprawie o ochronę dóbr osobistych. 

Obecnie sprawa pani Danuty wydaje się mieć niewielkie szanse powodzenia, szereg wniosków o dopuszczenie dowodów zostało przez Sąd oddalonych, w tym wniosek o dopuszczenie dowodu z formularza S-77, a także wniosek o dopuszczenie dowodu z opinii biegłego z zakresu religioznawstwa. Mimo to Sąd wezwał na najbliższą rozprawą 11 świadków, w tym członków Zarządu Stowarzyszenia Wyzwoleni: Stanisława Chłościńskiego i Jacka Zahorskiego. Wątpliwe jednak jest czy na rozprawie zgłoszą się ci, którzy byli naocznymi świadkami jak traktowano panią Danutę, a nadal są członkami zboru. Strażnica jawnie nawołuje aby nie zeznawać przed świeckimi sądami przeciwko innym świadkom Jehowy.

Ciekawostką w tej sprawie może być fakt, że Sąd zdecydował się również wezwać byłego Przewodniczącego Zarządu Związku Wyznaniowego "STRAŻNICA - Towarzystwo Biblijne i Traktatowe, Zarejestrowany Związek Wyznania Świadków Jehowy w Polsce", obecnie członka Komitetu Oddziału Świadków Jehowy w Polsce, pana Pawła Bugajskiego.


Czy przed zmianą statutu w 2014 roku Świadek Jehowy był członkiem Towarzystwa Strażnica?

List opublikowano za zgodą Stanisława Chłościńskiego

 

Od momentu chrztu "ordynowany sługa Boży" stawał się pełnoprawnym członkiem zboru Świadków Jehowy. Co to jednak oznacza? Jakie prawa otrzymywał?

Ciało Kierownicze zleciło nadzór nad działanością zborów "Komitetowi Oddziału", który działa w ramach zarejestrowanego podmiotu jakim była "STRAŻNICA - Towarzystwa Biblijne i Traktatowe, Zarejestrowany Związek Wyznania Świadków Jehowy w Polsce".

Zatem, ani Stanisław Chłościński, ani pozostałe 124 tysiące szeregowych członków zboru nie nabyło członkostwa w Towarzystwie Strażnica.

 

 

 


DAWID KONTRA GOLIAT - kontynuacja

Jacek Zahorski                                                                                                                                       Głogów, dnia 20 stycznia 2015 roku

 

W dniu dzisiejszym w Sądzie Okręgowym w Legnicy, Wydział I Cywilny, odbyła się kolejna rozprawa z powództwa pani Danuty Kubik, będącej członkiem wspólnoty Świadkowie Jehowy, przeciwko panu Adamowi pełniącemu funkcję "Starszego Zboru", o ochronę dóbr osobistych.

Sąd zaproponował zawarcie ugody, na którą chciała przystać Powódka zgłaszając gotowość do rezygnacji z części żądanego odszkodowania. Warunkiem ugody jednak pozostało publiczne ogłoszenie przeprosin przez Pozwanego. Zdecydowana reakcja Pozwanego i odmowa przystania na postawione warunki wyraźnie wskazuje, że łatwiej przyszłoby zaakceptowanie wysokiego odszkodowania niż zwykłe, ludzkie: "przepraszam".  

Po wcześniejszej odmowie przez przedstawicieli Biura Oddziału Świadków Jehowy w Polsce (dawniej: Towarzystwo Strażnica) wydania Sądowi formularza S77 dotyczącego powódki, Sąd zrezygnował z żądania dostarczenia  tego dowodu. Tak zaciekła obrona przez członków Komitetu Oddziału w Nadarzynie tajemnic zawartych w tym druku daje wiele do myślenia.

Sukcesem jest złożony przez Powódkę i przyjęty przez Sąd wniosek procesowy dotyczący przesłuchania świadków na okoliczność wyjaśnienia systemu organizacyjnego Świadków Jehowy. Następna rozprawa zaplanowana na kwiecień 2015 r. będzie temu poświęcona.

Walka pani Danuty coraz bardziej przypomina pojedynek Dawida z Goliatem - potężna korporacja za nic ma prawdę, a nawet nie liczy się z wezwaniem Sądu do ujawnienia dowodów w toczącej się sprawie.

Więcej na ten temat: Uciekłam z niewoli braci Świadków Jehowy


KONFERENCJA: „PRAWA DZIECKA. LUBIĘ TO!”

Jacek Zahorski                                                                                                                                      Głogów, dnia 26 listopada 2014 roku

 

Prezes Zarządu Stowarzyszenia WYZWOLENI wziął udział w konferencji "PRAWA DZIECKA. LUBIĘ TO!", która odbyła się dnia 18 listopada 2014 roku. Omawiał tam sprawę ochrony praw dzieci świadków Jehowy, w tym kwestie ukrywania pedofilii.

CZYTAJ DALEJ


List do Komitetu Oddziału Związku Wyznaniowego Świadkowie Jehowy w Polsce

Stowarzyszenie Wyzwoleni                                                                                                                    Poznań, dnia 13 listopada 2014 roku

Wyemitowany przez telewizję TVN, w dniu 7 listopada br, reportaż o świadkach Jehowy z udziałem Prezesa Zarządu Stowarzyszenia Wyzwoleni Stanisława Chłościńskiego, spotkał się z dużym zainteresowaniem społecznym. Widoczne to jest szczególnie na forach internetowych:

- dziendobry.tvn.pl

- lifestyle.wp.tv

Wychodząc naprzeciw temu zjawisku, Stowarzyszenie Wyzwoleni zwraca się do Komitetu Oddziału Świadków Jehowy w Polsce z wnioskiem o podjęcie publicznej dyskusji. Poniżej list do Komitetu Oddziału:

 

 


Dzień dobry TVN: Reportaż o świadkach Jehowy

Rozmowa z Prezesem Zarządu Stowarzyszenia "WYZWOLENI" Stanisławem Chłościńskim.                  Warszawa, dnia 7 listopada 2014 roku

Ze Świadków Jehowy się nie odchodzi

To grupa, z której niełatwo odejść. Często jest to awykonalne. Komitet sądowniczy może osądzić amoralność i poddać delikwenta konsekwencjom. Po opuszczeniu tej grupy często następuje ewaporacja. To nie sequel Roku 1984, rzecz nie dzieje się w Oceanii, a w Polsce, w Warszawie. A mowa o ruchu religijnym - Świadkach Jehowy. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy jednego z nich - Stanisława Chłościńskiego. Jak opuszcza się grupę, z której nie ma można odejść?

Oglądaj: dziendobry.tvn.pl


Ludzie wolności czy zniewolenia? Sekty, alternatywne formy duchowości i religijności – patologiczne i destrukcyjne czy twórcze i konstruktywne?

(Wyzwania profilaktyki społecznej)

                  VI Toruńskie Sympozjum poświęcone Alternatywnym Ruchom Religijnym

Toruń 22 października 2014 r. Centrum Dialogu Jana Pawła II

(Pl. S. Frelichowskiego 1; naprzeciw Klubu „Od Nowa”)

 

 

 

Referaty członków Stowarzyszenia 'Wyzwoleni":

1. Jacek Zahorski - Zapobieganie psychomanipulacji w związku wyznaniowym Świadkowie Jehowy i skutkom jej oddziaływania na jednostkę

2. Stanisław Chłościński - Jak rozpoznać destrukcyjne działanie związku wyznaniowego. Profilaktyka edukacyjna jako skuteczne narzędzie ostrzegania i otwierania umysłu

 


DAWID KONTRA GOLIAT - ciąg dalszy

Autor: Jacek Zahorski                                                                                                                              Głogów, dnia 9 września 2014 roku

W dniu 23 października br. o godz. 9:00 w Sądzie Okręgowym w Legnicy, Wydział I Cywilny (sala nr 8), odbędzie się kolejna rozprawa z powództwa pani Danuty Kubik, będącej członkiem wspólnoty Świadkowie Jehowy, przeciwko panu Adamowi pełniącemu funkcję "Starszego Zboru", o ochronę dóbr osobistych.

Sąd zamierza przesłuchać kilku świadków podanych przez powódkę, którzy będą mogli wyjaśnić czy powódka rzeczywiście, tak jak twierdzi pozwany, gorszyła swoimi wypowiedziami innych członków zboru co spowodowało odebranie powódce prawa głosu na zebraniach zboru. Ponadto Sąd zażądał od Świadków Jehowy w Polsce (dawniej: Towarzystwo Strażnica) dostarczenia formularza S77 dotyczącego powódki. Warto nadmienić, ze jest to pierwszy znany przypadek żądania przez Sąd tego formularza, który jest skrzętnie przez Świadkóww Jehowy ukrywany (poniżej przykładowa odpowiedź na mój wniosek o udostępnienie tego formularza).

Przypomnieć tu należy, że w dniu 5 czerwca br. Sąd Apelacyjny we Wrocławiu, Wydział I Cywilny przyznał powódce prawo do adwokata z urzędu i obecnie pani Danuta Kubik będzie reprezentowana przez adwokata Martę Marszałek-Kołodziej.

Więcej na ten temat można przeczytać w Głosie Głogowa: Wywiady z panią Danutą Kubik


Międzynarodowy Dzień Ofiar Strażnicy - 26 lipca 2014r.

Autor: Jacek Zahorski                                                                                                                                Głogów, dnia 24 lipca 2014 roku

W sobotę 26 lipca 2014 roku obchodzić będziemy pierwszy Międzynarodowy Dzień Ofiar Strażnicy  (Watchtower Victims Memorial Day), którego celem jest upamiętnienie wszystkich osób, które straciły życie przez dogmaty religijne dotyczące zakazu transfuzji krwi oraz wcześniej przeszczepów narządów, a także ofiar samobójstw spowodowanych konsekwencjami komitetów sądowniczych wśród społeczności Świadków Jehowy. Akcja ma na celu również zwrócenie uwagi na ważny problem socjologiczny dotyczący zjawiska ostracyzmu czyli odrzucenia przez rodzinę, znajomych i przyjaciół z powodu wykluczenia. W dniu tym zostaną złożone kwiaty, znicze oraz kartki przy Salach Królestwa Świadków Jehowy. Osoby, które pragną pozostać anonimowe, będą składać kwiaty w miejscach dla nich dogodnych. Znakiem rozpoznawczym osób popierających akcję będzie żółta wstążka.

 

CZYTAJ WIĘCEJ:

 - facebook angielskojęzyczny

-  facebook polskojęzyczny

-  Ostracyzm

-  Ostracyzm okrutna praktyka świadków Jehowy

-  Niech Ci będzie jak poganin i celnik


OPINIA PRAWNA W SPRAWIE STATUTU Z MAJA 2014

Autor: Jacek Zahorski                                                                                                                                Głogów, dnia 2 lipca 2014 roku

 

Kancelaria Prawna "ŚWIECA & WSPÓLNICY SP. K. z Warszawy uważa, że statut Świadków Jehowy w Polsce zarejestrowany w dniu 13 maja 2014 roku daje "ograniczone zastosowanie w kontekście zakazu dowodowego. Związek wyznaniowy może bowiem zobowiązać duchownego do nieudzielania informacji, jednak zobowiązanie to będzie miało zastosowanie do zakazu dowodowego, tylko w zakresie informacji uzyskanych w trakcie spowiedzi".

Czy Świadkowie Jehowy w Polsce wprowadzili spowiedź do swojej doktryny? Nic na to obecnie nie wskazuje!

 

CZYTAJ DALEJ

 

__________________________________________________________________________________________________________

Odpowiedź w sprawie druku S77

Autor: Jacek Zahorski                                                                                                                          Głogów, dnia 13 czerwca 2014 roku

W dniu dzisiejszym oboje z żoną odebraliśmy odpowiedź od związku wyznaniowego Świadkowie Jehowy w Polsce, Biuro Oddziału, na nasze wnioski o udostępnienie informacji zawartych w drukach S77, które zostały wypełnione w związku z naszym wystąpieniem z tego związku wyznaniowego i są przechowywane w Biurze Oddziału w Nadarzynie. Oto odpowiedź:

 

Niestety odpowiedź nie jest dla nas satysfakcjonująca, zlekceważono zadane pytania: w jakim celu związek nadal przetwarza nasze dane osobowe, czy związek przekazał nasze dane osobowe innemu administratorowi (np. starszym zboru), a jeśli tak to kim on jest, jaka była treść komunikatu wygłoszonego na Sali Królestwa po naszym odłączeniu się? Wiemy, że druk S77b jest przechowywany w zborze w Głogowie (zgodnie z instrukcją).

Biuro Oddziału uchyliło się jednak od odpowiedzi w tym zakresie. W tej sytuacji musimy zastanowić się jakie dalsze działania należy podjąć w celu uzyskania odpowiedzi na powyższe pytania. W świetle art. 32 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. o ochronie danych osobowych mamy do tego pełne prawo.

Więcej na ten temat w artykule: Wykluczenie - jak się bronić?

CZYTAJ DALEJ

___________________________________________________________________________________________________________

Zmiana statutu Świadków Jehowy

Autor: Jacek Zahorski                                                                                                                                 Głogów, dnia 26 maja 2014 roku

W temacie "Historia pisana statutem" dodałem w dniu dzisiejszym nowy statut świadków Jehowy, zmieniający między innymi nazwę oraz wprowadzający klasę duchowieństwa. Piszę o tym z tym większą satysfakcją, że do zmian tych przyczyniły się naciski Stowarzyszenia "WYZWOLENI" na Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, które mamy udokumentowane.

___________________________________________________________________________________________________________

Pierwsze posiedzenie Sądu

Legnica, dnia 24 kwietnia 2014 roku

Sąd Okręgowy w Legnicy, Wydział I Cywilny, w sprawie z powództwa pani Danuty Kubik o naruszenie dóbr osobistych, odmówił przyznania jej adwokata z urzędu. Natomiast pozwany przyszedł do sądu z prawnikiem zatrudnionym dopiero od dnia poprzedniego i w związku z tym Sąd wyznaczył kolejny termin na odniesienie się do pozwu - 14 dni.

Ponadto pani Danuta złożyła wniosek o przesłanie Sądowi, przez polski oddział Towarzystwa Strażnica w Nadarzynie, druku S77. Dokument ten wypełniony był przez starszych zboru razem z drukami S79a i S79b w celu powiadomienia centrali Towarzystwa o wykluczeniu pani Danuty przez lokalny Komitet Sądowniczy w Głogowie. Zgodnie z instrukcjami powinien być obecnie przechowywany w "Domu Betel" w Nadarzynie. Z jego treści można się dowiedzieć o przyczynach wykluczenia.

__________________________________________________________________________________________________________

Dawid kontra Goliat

Głogów, dnia 20 kwietnia 2014 roku

W dniu 24 kwietnia br., o godz. 9:00 w Sądzie Okręgowym w Legnicy, Wydział I Cywilny, odbędzie się rozprawa z powództwa pani Danuty Kubik, będącej członkiem wspólnoty Świadkowie Jehowy, przeciwko panu Adamowi pełniącemu funkcję "Starszego Zboru", o ochronę dóbr osobistych.

Powódka została NAZNACZONA przez grono "Braci Starszych", w tym pozwanego, tj. publicznie, w obecności innych członków wspólnoty, odczytano list, w którym potępiono jej zachowanie jako niezgodne z zasadami wiary, a następnie została wykluczona ze zboru ze skutkiem odrzucenia przez całą społeczność i pozostawienia samotnej kobiety bez wsparcia osób bliskich. Po powrocie do zboru w roku 2003 pani Danuta próbowała wyjaśnić kwestię jej wykluczenia. Sytuacja pomiędzy nią a pozwanym nie ulegała poprawie. W wyniku przedłużającego się konfliktu w roku 2010 odebrano powódce publicznie prawo głosu. Pani Danuta próbowała rozmawiać z "Braćmi Starszymi", prosiła również o interwencję Zarząd Związku "Strażnica" - Towarzystwo Biblijne i Traktatowe Zarejestrowanego Związku Wyznania Świadków Jehowy, Biuro Oddziału w Nadarzynie, pełniący funkcję nadrzędną nad zborem w Głogowie. Nie doprowadziło to jednak do uznania jej za osobę pokrzywdzoną.

Więcej na ten temat można przeczytać w Głosie Głogowa: Wywiady z panią Danutą Kubik

__________________________________________________________________________________________________________

Podziel się na mediach społecznościowych