Krew? Uciekaj ze szpitala!

 

__________________________

Jeszcze w roku 1936 świadkowie Jehowy w transfuzji krwi widzieli szansę!

"Krew zmarłego ratuje  życie umierającym" to  tytuł artykułu w ówczesnym czasopiśmie świadków Jehowy "Nowy Dzień" Nr3  z  1936 roku.  Czytamy tam: "(...) jest to wynalazek mogący oddać ludzkości wielkie usługi".

Świadkowie Jehowy uznają, że To Bóg przez "Niewolnika wiernego i roztropnego" przekazuje im te wszystkie wiadomości. Czy Bóg mógłby, w tak ważnej sprawie dla życia ludzi, być tak niezdecydowany i raz uznawać transfuzję za dobre rozwiązanie, a drugi raz jej zakazywać? Czy na pewno te pouczenia pochodzą od Boga?

______________________

Czy w cywilizowanych krajach  można ratować ludzi bez transfuzji?

Świadkowie Jehowy często twierdzą, że  w cywilizowanych krajach ludzie już  nie umierają  z powodu odmowy transfuzji krwi, że medycyna jest na tak wysokim poziomie, że może stosować alternatywne rozwiązania,  a śmierć  z powodu  odmowy transfuzji świadczy o niewiedzy lekarzy i zacofaniu cywilizacyjnym.

Jak wobec tego  świadkowie Jehowy wytlumaczą doniesienia  Rzeczpospolitej z Niemiec?

"Zwykła transfuzja krwi mogła uratować życie 29-letniej Mariny J. Kobieta straciła jej sporo w rezultacie poronienia, ale w chwili gdy trafiła do jednej z klinik w Hesji, była na tyle przytomna, by się bronić przed transfuzją. Na przetoczenie krwi nie wyraził także zgody jej mąż. (...) Po dwóch dniach pobytu w klinice Marina zmarła." 

źródło:  Rzeczpospolita z dnia 9 czerwca 2009r., www.rp.pl

Również we Francji zdarzają się przypadki, w których żadna alternatywna metoda nie może być zastosowana, oto przykład:

"Bardzo pouczająca jest w tym kontekście pewna historia, która rozegrała się we Francji, oraz dyskusja nad nią, która toczyła się w Polsce. Pewna kobieta zgłosiła się do szpitala, by poddać się zabiegowi odtworzenia piersi. Wyrażając zgodę na zabieg, złożyła pisemne oświadczenie, że jako świadek Jehowy nie zgadza się na dokonywanie transfuzji krwi. W wyniku komplikacji, które pojawiły się w trakcie zabiegu, pacjentka straciła bardzo dużo krwi, więc lekarze zdecydowali się dokonać transfuzji. Ostatecznie operacja zakończyła się pomyślnie, jednak pacjentka po wyjściu ze szpitala założyła sprawę cywilną, domagając się od szpitala odszkodowania za dokonanie operacji z zastosowaniem przetoczenia krwi, a więc w sposób niezgodny z jej wolą, której lekarze byli świadomi. Paryskie sądy, zarówno w pierwszej, jak i w drugiej instancji, oddaliły powództwo. W uzasadnieniu stwierdzono, że wprawdzie lekarz ma obowiązek zastosowania się do świadomie wyrażonej woli pacjenta, jednak granicą tego obowiązku jest inny obowiązek, mianowicie nakaz ratowania zdrowia i życia pacjenta. Oba sądy uznały, że w takim razie działanie lekarzy wprawdzie było niezgodne z wolą pacjentki, ale z prawnego punktu widzenia nie można uznać go za zawinione, ponieważ transfuzja dokonana została dla ratowania życia pacjentki, w sytuacji nagłej, gdy nie było możliwości zastosowania alternatywnej metody terapeutycznej."

źródło:Autonomia pacjenta: jak dalece lekarz powinien ją szanować? (cz.2)  

Kraków: jako świadek Jehowy odmówiła transfuzji, zmarła w szpitalu

Prokuratura Rejonowa Kraków Śródmieście-Wschód wszczęła śledztwo w sprawie śmierci 41-letniej kobiety, świadka Jehowy. Zmarła w SP ZOZ Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie, bo lekarze musieli uszanować jej oświadczenie, że nie chce przetaczania krwi ani w trakcie operacji, ani po jej zakończeniu.

źródło: www.rynekzdrowia.pl

oraz: www.wyborcza.pl


Do pobrania książka, która nakazuje uznać za odłączonego każdego krtop świadomie przyjmuje transfuzję krwi w celach leczniczych


„Powstrzymajcie się od krwi” – czy dotyczy wszystkich chrześcijan?

Autor: Jacek Zahorski                                                                                                                           

Izraelici wierzyli, że we krwi znajduje się życie, spożywanie zaś życia zwierzęcia wydawało się im wstrętem. Uważali, że człowiekowi nie wolno spożywać tego, co powinno wrócić do Boga. Zgodnie z tymi przekonaniami Bóg zakazał im spożywać krew: Bo życie ciała jest we krwi, a ja dopuściłem ją dla was tylko na ołtarzu, aby dokonywać przebłagania za wasze życie. Dlatego dałem nakaz Izraelitom: Nikt z was nie będzie spożywał krwi” (Kpł 17,11-12).

Do świadków Jehowy chcę skierować pytanie za Apostołem Pawłem: „Jeśli razem z Chrystusem umarliście dla żywiołów świata, dlaczego - jak gdyby żyjąc /jeszcze/ w świecie - dajecie sobie narzucać nakazy: Nie bierz ani nie kosztuj, ani nie dotykaj ... ,!” ((Kol 2:20-21).

CZYTAJ DALEJ


Czy zakaz transfuzji krwi wprowadzono w Towarzystwie Strażnica w roku 1945?

Autor: Włodzimierz Bednarski

Jeden z byłych Świadków Jehowy napisał do mnie niedawno następująco:

Warto byłoby natomiast obalić kiedyś mit roku 1945, jako roku wprowadzenia zakazu transfuzji krwi, bo w tamtym artykule nie ma nic takiego. Zauważ, że jeszcze w roku 1958 powiedziano, że transfuzja krwi jest sprawą sumienia i nawet pomazańca nie można było za to wykluczyć.

CZYTAJ DALEJ


WOLNOŚĆ SUMIENIA KONTRA MEDYCYNA

Dyskusja na temat odmowy transfuzji krwi przez świadków Jehowy. Jednyym z rozmówców był Prezes Zarządu Stowarzyszenia WYZWOLENI Stanisław Chłościński. Przedstawiceile związku wyznaniowego Świadków Jehowy w Polsce odmówili udziału w tym programie.

__________________________________________________________________________________________________________

TRANSFUZJA "JEDZENIEM" KRWI CZY PRZESZCZEPEM?

Autor: Włodzimierz Bednarski

Towarzystwo Strażnica już od samego początku, gdy w latach 1944-1945 zaczęło odrzucać transfuzję, rozpoczęło przetaczanie krwi nazywać również „jedzeniem” jej, czy „odżywianiem” nią. Wszystko to po to, by fragmenty biblijne mówiące o wstrzymywaniu się od krwi, czy od jej picia, zaliczyć do tekstów, które również zakazują transfuzji krwi.

Równocześnie Towarzystwo Strażnica naucza, że transfuzja krwi jest „przeszczepem tkanki”! Czy w związku z tym przetoczenie krwi może być jednym i drugim na raz?

CZYTAJ DALEJ

__________________________________________________________________________________________________________

JAK CHRZEŚCIJAŃSKI ZBÓR ŚWIADKÓW JEHOWY NAKŁANIA DO ODMOWY TRANSFUZJI KRWI?

Autor: Jacek Zahorski                                                                                                                                 

Umarło już wielu ludzi, ale nadal świadkowie Jehowy konsekwentenie odmawiają przyjęcia krwi, nawet za cenę własnego życia. Przykładów mamy wiele, również w ostatnim czasie:

- obecnie młoda dziewczyna walczy o życie w jednym z poznańskich szpitali: "Ofiara nożownika nie zgodziła się na krew"

- rok temu zmarł młody motocyklista w Białymstoku: "Póki jest szansa"

Dlaczego w dwudziestym pierwszym wieku nadal umierają ludzie, którym medycyna mogłaby pomóc? Czym sie kierują? Kto ich do tego nakłonił?

CZYTAJ DALEJ

__________________________________________________________________________________________________________

                  O ODMOWIE TRANSFUZJI KRWI                    W "PYTANIE NA ŚNIADANIE" - TVP2

__________________________________________________________________________________________________________

MEDYCYNA A KREW

Pojemnik FFPWielu chorobom towarzyszy niedobór pewnych składników krwi lub z różnych przyczyn nie działają one prawidłowo. Jedną z metod leczenia stosowanych w takich sytuacjach jest uzupełnienie brakującego składnika przez jego przetoczenie, czyli transfuzja. Decyzja o transfuzji podejmowana jest na ogół w przypadkach, gdy pacjent nie może być skutecznie leczony w żaden inny sposób, a spodziewane korzyści przewyższają ryzyko związane z ewentualnymi powikłaniami. O przetoczeniu decydują nie tylko wyniki badań (np. morfologia krwi), ale przede wszystkim stan kliniczny pacjenta.

CZYTAJ DALEJ

______________________________________________________________________________________________________

TRANSFUZJA KRWI – STANOWCZOŚĆ W UNIKANIU JEJ PRZEZ ŚWIADKÓW JEHOWY

Autor: Włodzimierz Bednarski                                                                                                                       

Towarzystwo Strażnica nie tylko wprowadziło Świadkom Jehowy zakaz transfuzji krwi, ale doradza też im lub ‘nakazuje’, w jaki sposób uniknąć jej. Na początku przypomnijmy etapy dotyczące przetaczania krwi, które obowiązywały głosicieli tej organizacji.

(...) Widzimy z powyższego, że w Towarzystwie Strażnica istnieją rozmaite sposoby unikania transfuzji krwi. Zaliczyć można do nich sporadyczne ucieczki ze szpitala, opieranie się zabiegowi, noszenie przy sobie odpowiednich dokumentów, skarżenie do sądu lekarzy itp. Nie bez znaczenia jest też wywierana presja na chorych Świadków Jehowy przez innych głosicieli. Równocześnie organizacja ta pozwalała Świadkom Jehowy dokonywać transfuzję krwi na ludziach, którzy nie należą do ich społeczności!

CZYTAJ DALEJ


ZWIERZENIA BYŁEGO ŚWIADKA JEHOWY

 

Lisa Mag­da­le­na to były Świa­dek Je­ho­wy. Jej oj­ciec za­pi­sał się w an­na­łach są­dow­nic­twa, po­nie­waż zo­stał zmu­szo­ny do trans­fu­zji krwi. Trzy­dzie­sto­ośmio­let­nia ko­bie­ta jest dziś psy­cho­lo­giem i wspo­mi­na, jak udało się jej wy­rwać z sekty.

Za nieprzestrzeganie tego zakazu można zostać ekskomunikowanym, całkowicie odciętym od rodziny i społeczności. To był ostry spór. Szpital wygrał sądową batalię i ojcu podano krew wbrew jego woli. Na skrawku papieru napisał "Żadnej krwi". Zrobili mu transfuzję. Niestety, było już za późno i ojciec zmarł.

CZYTAJ DALEJ

__________________________________________________________________________________________________________

Podziel się na mediach społecznościowych